Recenze knihy Neuvěřitelné dobrodružství cvrčka Jeronýma, vodníka Dřevojánka a jejich kamarádůpřejít do eshopu

Kdysi byla jedna vesnice - Zbožná -, ale už zmizela a u rybníka, kde vesnice stávala, začíná les. Rybníku se podle zaniklé vesnice říká Zbožáček. Malý pavouk poutníček Michal jednou rozumuje o tom, jak asi vypadá takový vodník.

Cvrček Jeroným se jeho představám vysmívá -vodník jistě vypadá jako on, tedy jako cvrček. Kolem letí vážka Blaženka. Pak přiběhne večerní vánek Goliáš. Ten vznese Jeronýma a Michala do vzduchu. Teď mohou letět jako vážka Blažen­ka - jako na létajícím koberci. U rybníka chtějí vidět vodníka Dřevojánka (jméno dostal podle množství dřeva rostoucího kolem) a měsíční vílu Lucinku. Přidá se i vítr Herkules. A neuvěřitelné dobrodružství, plné poetiky i nevtíravých poučení pro malé čtenáře, doplněné několika básničkami, může začít. Dřevojánek popálí Jeronýmovi křidélka. Je­roným je v úzkých, dokonce mu zdřevění nohy. Pomoc mu přivede Blaženka. Pak třeba staví a ladí harfu...

Pohádková knížka o lásce a přátelství se jmenuje Neuvěřitelné dobrodružství cvrčka Jeronýma, vodníka Dřevojánka a jejich kamarádu , napsal ji Jindřich František Bobák, pěknými ilustracemi ji doprovodil Ladislav Pálka a vydalo nakladatelství Amenius (stejně jako předchozí Bobákovu knížku pro děti  Zajíček Strakaté Ouško ). Ještě dodám, že knížka je propagována také v rámci kampaně na podporu čtení Rosteme s knihou.

zdroj: MILAN ŠlLHAN – Knižní novinky 23/2009

Publikováno 30. 3. 2010