Recenze knihy Zajíček Strakaté Ouškopřejít do eshopu

Stále se ukazuje - a v poslední době snad ještě víc - potřeba tolerance vůči odlišnostem a především potřeba prevence, výchovy k takové toleranci od útlého věku.

Pro děti počtení i poučení

Velice vhodnou knížkou pro děti a jejich rodiče, která takové toleranci nenápadně učí, je Zajíček Strakaté Ouško Jindřicha Fran­tiška Bobáka, kterou krásnými ilustracemi doprovodil Ladislav Pálka (vydalo nakladatelství Amenius).

Tato dobrodružná pohádka vypráví osudy malého zajíčka, který přišel na svět jiný - jedno ouško má strakaté - a podle toho dostane také jméno. Zajíček se proto velmi trápí, ale jak vyrůstá, zjistí, že jsou mnohem důležitější věci než to, že se odlišuje od svých sourozenců a od ostatních. Ouško zažívá různé příhody (jde k tetě pro svačinu, potká stonožku, zažije bouřku, musí i s ostatními utíkat před honci, ztratí se atd.) a nakonec si najde nevěstu a ožení se.

Různá poučení z příběhu nijak nevyčnívají, knížka je milá vyprávěním i ilustracemi a také několika hravými, snadno zapamatovatelnými verši. Kniha je propagována i v rámci kampaně Rosteme s knihou.

zdroj: Milan Šilhan – Knižní novinky 9-10/2009

Publikováno 29. 3. 2010