Výhody čtení z papíru oproti čtení z obrazovky

„Je prokázáno, že lidé, kteří čtou informace z monitoru, si pamatují až o jednu třetinu méně, než když si totéž přečtou z papíru. Papír komunikuje s našimi emocemi a přirozenou cestou pomáhá mozku se učit lépe než počítač.

Dne 10. září 2014 se uskutečnila tisková konference Unie vydavatelů na téma „Čtení tisku rozvíjí myšlení“, jejímž cílem bylo upozornit prostřednictvím médií veřejnost na závažné odborné argumenty, které hovoří o přednostech čtení z tištěných médií pro rozvoj myšlení, trénování paměti a zlepšování představivosti zejména u dětí a mládeže.

Pozitivní účinky čtení z papíru, a to především u nejmladší populace, vyzdvihuje i MUDr. Martina Celecká, lékařka se specializací na psychiatrii a dětskou a dorostovou psychiatrii z Thomayerovy nemocnice: „Přes nejrůznější možnosti je „čtení z papíru“ tím nejvhodnějším způsobem pro začínajícího čtenáře. Dítě se čtením z papíru neunaví tak rychle a snadněji dodržuje správnou vzdálenost očí od textu. Menší děti mají rády krásné obrázky doplňující text. Rády na knihu sahají, opakovaně si ji prohlíží a chtějí domyslet příběh. Tím rozvíjí svou představivost a fantazii.“ 

O dalších pozitivních účincích papírového čtení a celou tiskovou zprávu si můžete přečíst na stránce  Unie vydavatelů .

Zdroj: Unie vydavatelů                                                                                                             
Publikováno
 11.9.2014